flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про збільшення розміру аліментів

28 липня 2017, 16:01

Про збільшення розміру аліментів

 

17 травня 2017 року Верховна Рада України ухвалила  Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення захисту права дитини на належне утримання», який набрав чинності з 08 липня 2017 року.

Аліменти на дитину в Україні  – грошові суми, що повинні сплачуватися регулярно одним із батьків дитини на утримання неповнолітньої дитини на користь іншого з батьків, з ким проживає дитина.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Однією з головних змін вищевказаного закону є збільшення мінімального розміру аліментів із 30 до 50 відсотків прожиткового мінімуму.Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Раніше діючими законодавчими нормами визначалося, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 СК України.

Для дітей до 6 років прожитковий мінімум в Україні з 1 травня 2017 року становить 1426 гривень, з 1 грудня 2017 року — 1492 гривні. Відповідно мінімальні аліменти на користь дитини будуть становити з 08 липня 2017 року щонайменше 713 грн. і 746 грн. з грудня 2017 року.

Для дітей у віці 6 -18 років прожитковий мінімум з 1 травня 2017 року становить 1777 грн., а з 1 грудня 2017 року — 1860 грн. Так, згідно закону мінімальні аліменти для дітей такого віку: 889 грн. з 08 липня 2017 року і 930 грн. з 1 грудня 2017 року.

Законом встановлено, що суд при визначенні розміру аліментів у кожному конкретному випадку враховує і наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; також при визначенні розміру аліментів враховуються доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи у тому випадку, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення захисту права дитини на належне утримання» встановлено у Сімейному кодексі України, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Раніше існувала норма, що аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням. Крім того, законом встановлюється, що той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Вищезазначеним законом спрощено механізм винесення судового рішення про стягнення аліментів.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину — однієї чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину. Видача судового наказу відбувається в порядку спрощеного судового провадження, без виклику сторін. Розмір аліментів, визначений судовим рішенням або встановлений за домовленістю між батьками дитини у твердій грошовій сумі, підлягає проведенню індексації відповідно до норм закону.

Також той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов’язана із  встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.