flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Спори, що виникають з трудових правовідносин

13 червня 2017, 15:50

Спори, що виникають з трудових правовідносин

Частина 1

 Для звернення власника або уповно­ важеного ним органу до суду в питаннях стяг­ нення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік з дня виявлення заподіяної пра­ цівником шкоди (ч. 3 ст. 233 КЗпП України).

Отже, строк звернення до суду у справах щодо трудових правовідносин врегульовано положен­ нями зазначеного Кодексу. Спірні правовідно­ сини у справі, яка переглядається, регулю­ ються положеннями КЗпП України, ст. 233 якого встановлено строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди.

 Як роз’яснено у п. 20  постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1992 р. № 14 «Про судову практику в справах про від­ шкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками», судам необхідно перевіряти, чи додержаний власни­ ком або уповноваженим ним органом встанов­ лений ст.  233 КЗпП  України річний строк з дня виявлення заподіяної працівником шкоди для звернення в суд з позовом про її відшкодування. Цей строк застосовується і при зверненні із зая­ вою прокурора. Днем виявлення шкоди слід вва­ жати день, коли власнику або уповноваженомуним органу стало відомо про наявність шкоди, заподіяної працівником. Днем виявлення шкоди, встановленої в результаті інвентаризації мате­ ріальних цінностей, при ревізії або перевірці фінансово-господарської діяльності підприєм­ ства, установи, організації, слід вважати день підписання відповідного акта або висновку.

Отже, прийняття постанови про порушення кримінальної справи не усуває юридичного зна­ чення доведених до відома юридичної особи або органу державного управління актів, висновків та інших документів, здатних підтвердити поча­ ток перебігу встановленого ч. 3 ст. 233 КЗпП України строку звернення до суду.

За змістом ч. 3 ст. 233 КЗпП України день прийняття постанови про порушення кримі­ нальної справи відносно особи, яка є відповіда­ чем у цивільній справі про відшкодування шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на працівника трудових обов’язків, не слід вважати днем вияв­ лення шкоди, заподіяної цим працівником, у разі наявності акта або висновку, складених у резуль­ таті інвентаризації матеріальних цінностей, при ревізії або перевірці фінансово-господар­ ської діяльності підприємства, установи, орга­ нізації (постанова Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 2 березня 2016 р. у справі № 6-1263цс15).